Mantolama Uygulamaları

Mantolama deyince ilk aklımıza gelen duvar ve tavan gibi soğuk havalarda yapılandırması iyileştirici bir sonuç verecek yapılandırma geliyor. Bunu takiben mantolamanın soğuk havalarda içerisinde yaşadığınız konutun ısısını %30 arttırdığını ve bu şekilde faturalarınızın sizin cebinizi yakmayacağını deneyimlerimize dayanarak rahatlıkla söyleyebiliriz. Şayet bilhassa soğuk havalardan şikâyet eden yapınız varsa ve her ay bütçenizi aşan faturalarla karşı karşıya kalıyorsanız o vakit siz de içerisinde bulunduğunuz konutun mantolama yapılandırmasına dair bir piyasa araştırmasına girişerek işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Günümüzde mantolama işlemlerini yapan firmaların bu açıdan içlerinde uzman bir ekip bulundurduğunu söyleyebiliriz. Zira mantolama uygulaması yoğun ve hem teknik hem de pratik açıdan deneyim, bilgi gerektiren bir şey olduğu için bu tür işlemlerin uzman kişilerden yapılması gerekmektedir. Mantolama uygulamaları uzman bir ekip ile birlikte yapıldığında konutun uzunluk ve genişliğine göre belli gün\ler içerisinde yapılır. Ayrıca günümüzde bu işlemlerin sıklıkla yapıldığını ve mantolama yapan firmaların artışını düşünecek olursak mantolama işlemlerinin bütçenizi yakmayacağını da söyleyebiliriz. Bir Aydaş firması olarak uzun yıllardan beri mantolama alanında çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu açıdan müşterimize onların cebini yakmayacak, en iyi kalitede hizmet vermekteyiz. Uzman kadromuz disiplinli çalışmasıyla belirtildiği gün aralıklarında mantolama işlemlerini bitirerek size konutunuzu en iyi şekilde bırakır. Sonuç olarak mantolama yapılandırma uygulamaları için günümüzde yoğun ve sizi yoracak işlemler silsilesi olmadığının altını çizebiliriz.

Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.

Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.

MANTOLAMANIN AVANTAJLARI

Bina dış yüzeyindeki her türlü kiriş, kolon, hatıl vb.. betonarme yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller.

Binayı dışarıdan bir manto gibi sararak ana malzemede sıcaklık farkları sebebi ile oluşabilecek çatlakları ve hasarları önler.Dış duvarlarda oluşan yaz kış sıcaklık farkları 5 dereceye kadar çıkabilmektedir.

*Bina dış duvarları dış ortamın tüm etkilerinden korunur.
*Yoğuşma riski en aza indirilir.
*Hem ısı hem de su yalıtımı sağlar.
*Tekniğe uygun yapılmış bir mantolama uygulaması %50 ye varan ısı tasarrufu sağlar.
*Mantolama yapılmış binalarda ısı dengeli bir şekilde dağıldığı için yoğuşma ve hava akımı olmaz, bu sayede konforlu bir yaşam alanı elde edilmiş olur.
*Yakıt tüketimini azalttığı için çevrenin korunmasına katkı sağlar.
*Binanın dış duvarlarında beton içindeki donatıları korozyona karşı koruyarak bina ömrünü uzatır.